Pewność siebie, to cecha ułatwiająca komunikację, wystąpienia, osiąganie celów szkolnych i zawodowych. Jeśli nie jesteś pewny siebie, masz poczucie słabości, niemocy, boisz się opinii innych, jesteś bardziej uległy i trudniej zaadoptować Ci się w nowym miejscu.
Nie martw się, pewność siebie można zbudować. Choć wymaga to od Ciebie samozaparcia i chęci, a także umiejętności wyznaczania sobie celów.

11 kroków by zbudować pewność siebie

 

 1. Poznaj siebie - poświęć sobie chwilę na pobycie sam na sam. Zajrzyj w głąb siebie tak daleko, jak tylko potrafisz. Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos. Poznaj swoje wartości i uporządkuj je. Poznaj swoje słabe i mocne strony.
 2. Żyj w zgodzie ze sobą - nie zmieniaj się tylko dlatego, że ktoś tego od Ciebie wymaga. Nie ma ludzi idealnych. To życie, które zapewne oglądasz na instagramie czy snapczacie, jest często wyreżyserowane na potrzeby pokazania się, dowartościowania. Nigdy nie porównuj swojego życia, do wyidealizowanych  postaci, celebrytów czy innych gwiazd.
 3. Nie unikaj stresowych sytuacji - sprawdzian, rozmowa z nauczycielem, z szefem, lektorem czy dziekanem? W ten sposób też zbudujesz pewność siebie.
 4. Bierz pod uwagę tylko konstruktywną krytykę Twoich działań, nie daj się krytykować, jako osoba. Bądź również gotowy na krytykę, która nic nie wniesie do Twojego życia. Po prostu nie zwracaj na nią uwagi.
 5. Nie bój się porażki! Porażka nie jest utrapieniem, to lekcja i nauka, z której należy wyciągnąć wnioski.
 6. Ciesz się z małych sukcesów - to małe rzeczy, których z pozoru nie zauważasz. Zdałeś egzamin, dostałeś się na wymarzone studia, dostałeś pracę. Celebruj każdą chwilę  w swoim życiu.
 7. Lista celów i marzeń - zrób sobie listę celów, rzeczy do zrobienia i marzeń. Zacznij od najprostszego zadania, wykonaj je i ciesz się!
 8. Znać pozytywne aspekty w negatywnych sytuacjach - to pomoże wypośrodkować Ci sytuację i ocenić ją na chłodno.
 9. Nie bój się ryzyka, podejmuj próby, ucz się na własnych błędach. Chociaż mówią, że lepiej uczyć się na cudzych. Ale pamiętaj, że to trening czyni mistrza. Siedzeniem i narzekaniem nic nie osiągniesz.
 10. Nie bój się rozmawiać - otwórz się na ludzi, podejmuj dyskusję. Nie bój się rozmawiać o trudnych tematach, nie bój się mówić o swoich przekonaniach i poglądach. Chociaż osoba, z którą wejdziesz w dyskusje może mieć inne zdanie niż ty, sztuka polega na dyskusji i wymianie argumentów.
 11. Wyjdź ze strefy komfortu, nie bój się łamać schematów.

Budowanie pewności siebie, to pokonanie strachu przed opinią innych. To wyjście poza schematy i doskonalenie samego siebie.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież