Każdego dnia dokonujemy wyborów, są one mniej bądź bardziej znaczące w naszym życiu. Sztuka jednak polega na tym, aby podejmować właściwe decyzje.

Wybory towarzyszą nam już od najmłodszych lat, nawet jeśli to nie są świadome decyzje, musimy zdać sobie sprawę z istnienia tego faktu. A czy ty podejmujesz właściwe decyzje?

Czy zdażyło Ci się pomyśleć “chciałbym cofnąć się w czasie, wtedy zrobiłbym to inaczej” ? Czy żałowałeś kiedyś dokonanego wyboru? Czy kiedykolwiek chciałeś zrobić coś inaczej, niż zrobiłeś? Porażki w  życiu są jego nieodzownym elementem i nie należy się ich obawiać. Porażki trzeba nauczyć się wykorzystywać na swoją korzyść. One są swego rodzaju życiową lekcją. Kiedy nauczysz się korzystać z potencjału, jaki niosą porażki, będziesz o krok od podejmowania właściwych decyzji życiowych. Od czego powinieneś zacząć, jakie kroki powinieneś wykonać, aby decyzja była korzystna dla Ciebie?

  • Świadomość swoich wartości - musisz być świadomy kilku rzeczy: swojego otoczenia i ludzi, którzy się w nim znajdują, własnych wartości i poglądów, ale przede wszystkim musisz być świadom swojej osoby.
  • Męska decyzja, nie tylko dla mężczyzn. Kiedy podejmujesz, jakąś decyzję musisz być przekonany, że jest ona w 100% zgodna z Twoim własnym “JA”, z tym co czujesz, że będzie dla Ciebie dobre. Podejmując decyzję nie możesz zostawić sobie miejsca na wahania i chwile zwątpienia.
  • Przeszłość jest doświadczeniem. Mimo swojego młodego wieku masz na swoim koncie zapewne kilka doświadczeń mniej bądź bardziej przyjemnych. Mogą to być z pozoru rzeczy błahe, na przykład wybór profilu klasy, szkoły. Rozterka nad wyborem uczelni, czy kierunku studiów. Musisz być świadomy swojej przeszłości i tego, że jest ona Twoim osobistym życiowym doświadczeniem.
  • Priorytety i analiza - ustal, co jest dla Ciebie ważne. Rozważ wszystkie za i przeciw, możesz sobie wypisać to na kartce, na smartphonie w notatniku. Gdzie tylko chcesz, ważne, aby pomogło Ci to podjąć właściwą decyzję.
  • Nie poddawaj się presji otoczenia, standardowy przykład: Jasiu skoczył w ogień, a Ty też musisz? Oczywiście, że nie. Bierz pod uwagę rady od nauczycieli, rodziców i starszych osób od Ciebie. Potraktuj to, jako wskazówki.
  • Działaj! Jeśli podjąłeś już decyzję to dobry moment, aby zacząć działać. Jeśli Twoją decyzją jest na przykład, dostanie się na dobre studia, powinieneś skupić się na nauce. Jeśli podjąłeś decyzję o nauce języka obcego, działaniem będzie zakup książki, kursu online czy też korzystanie z darmowych dostępnych kursów i ćwiczeń w internecie.

Jednak najważniejszą rzeczą, którą powinieneś wziąć sobie do serca jest fakt, że musisz być odpowiedzialny za swoje decyzje.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież